Европарламентът предлага да се повишат целите на ЕС за възобновяема енергия до 2030 г.
сподели статията

26.10.2017
Делът на енергията от възобновяеми източници да бъде най-малко 35% от брутното крайно потребление на енергия на Eвропейския съюз до 2030 г., гласува Комисията по околна среда на Европейския парламент.
Приетият законодателен текст е част от продължаващата реформа на директивата за енергията от възобновяеми източници, която е основен елемент от политиката на ЕС в областта на енергетиката и изменението на климата, която през 2009 г. вече беше определила цел от 20% за 2020 г. Европейската комисия предложи да се удължи схемата до 2030 г., като целта е да се повиши до най-малко 27% за целия ЕС. Членовете на ЕП предлагат отново да се въведат задължителни национални цели, за да се постигне целта на ЕС от 35%.
Проектозаконът предвижда, че делът на биогоривата не трябва да надвишава 7% от крайното потребление на енергия в пътния и железопътния транспорт. Членовете на ЕП предлагат постепенно премахване на биогоривата от първо поколение, произведени от храни, отговорни за стимулиране на обезлесяването до 2030 г. и вече от 2021 г. за тези, произведени от палмово масло, като същевременно се насърчава разработването на по-чисти биогорива.
Депутатите също така определиха критерии за устойчивост на биогоривата, течните горива от биомаса и биомасата, за да сведат до минимум риска от използване на неустойчива горска биомаса като "възобновяема енергия".
Източник: ЕП
Етикети: ЕП ЕК възобновяема енергия
|