БАН разработва нови методи за използване и съхранение на чиста енергия
сподели статията
21.02.2019
На 8 февруари т. г. в зала "Проф. Марин Дринов" на Българска академия на науките (БАН) бе представена националната научна програма "Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (Е+), която е с продължителност три години и се финансира от Министерството на образованието и науката.
В програмата ще се включат седем университета и осем института на БАН, което ще осигури условия за интегрирано провеждане на научно-изследователски и научно-приложни и демонстрационни дейности за развитие и въвеждане на нови технологии, свързани с възобновяемата енергия и декарбонизиране на икономиката. Като асоциирани партньори на научните организации са поканени общините Русе, Варна, Бургас, Благоевград и Столична община.
Програмата има три основни направления – съхранение и преобразуване на възобновяема енергия, електрически превозни средства и водородна мобилност и ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид. Предвижда се научните разработки на иновативни методи в използването и съхранението на чистата енергия да намерят приложение в демонстрационни проекти като изграждане на автономно енергийно захранване на еднофамилна жилищна сграда и тролейбус с хибриден удължител на пробега на "батерия – горивна клетка".
Източник: БАН
Етикети: БАН чиста енергия декарбонизиране електрическа мобилност
|