От Драгоманското блато могат да се добиват около 300 тона тръстикови пелети годишно, твърдят експерти
сподели статията
03.02.2012
От Драгоманското блато на година могат да се добиват около 300 тона тръстикови пелети, съобщи Андрей Ралев - член на управителния съвет на Сдружение за дива природа "Балкани". Той добави, че от всички влажни зони у нас могат да се произвеждат 50 пъти повече пелети. Тръстикови пелети могат да бъдат добивани само в Драгоманското блато и в близост до Белене, посочи Ралев.
Производството на пелети от тръстика е иновативна технология, която сдружението в момента разработва. Тя не е много разпространена по света, единствено в Полша се правят брикети от тръстика, обясни за БТА експертът.
У нас експериментите за тази технология се правят от три години, съобщи Ралев. Очакванията са тази година да започне реално производство на пелети. В момента се работи в партньорство с местна фирма от района, която да изгради предприятие за пелети. Що се отнася до цената им тя може да бъде колкото стойността на дървесните пелети или около 300-360 лв. на тон. Предимството на пелетите според Ралев е, че те са два-три пъти по-калорични от дървесината, която се гори като дърва за огрев, но също така са много по-ефективни.
В момента сдружението работи по проект за използването на тръстиковите пелети от Драгоманското блато за отопление съвместно с общината в Драгоман, съобщи Ралев. Той изрази надежда такава инсталация за отопление с пелети да бъде монтирана в училището в Драгоман.
Според природозащитника добиването на тръстикови пелети от блатото няма да навреди на природата, а напротив ще й помогне. Ралев обясни, че когато тръстиката се коси, тя освобождава място за т.нар. водни огледала, в които тя се размножава и после пак израства.
Източник: БТА Област: бизнес
Етикети: тръстикови пелети Драгоман
|