Възобновяемите източници в ЕС с по-малко субсидии от конвенционалните
сподели статията
16.10.2014
Директните енергийни субсидии в Европейския съюз през 2012 г. са били 122 млрд. евро, като изкопаемите горива (газ и въглища) и ядрената енергетика са получили около 36% (43 млрд. евро), а възобновяемите източници на енергия – 34% (около 41 млрд. евро) от субсидиите, установи изследване на консултантската компания Ecofys, поръчано от Европейската комисия, съобщи WWF.
Според анализаторите енергията от крайбрежните вятърни централи е по-евтина от ядрената, газовата или въглищната, когато се вземат предвид извънредните разходи като качеството на въздуха, токсичността и климатичните промени. Така 70% от разходите отиват за изкопаеми горива и ядрена енергетика, а 18% за възобновяеми източници на енергия. За електрическа енергия, произведена от крайбрежни вятърни централи, разходите са приблизително 105 евро на MW/h. Разходите за газова и въглищна енергия възлизат съответно на около 164 евро за MW/h и 233 евро за MW/h.
"Това изследване най-сетне разби мита, че възобновяемите източници на енергия са по-скъпи от мръсните горива. Изглежда страните членки продължават да имат напълно грешна схема за субсидиране на енергетиката, въпреки твърденията и задълженията им", обяви Тони Лонг, ръководител на офиса за европейски политики на WWF.
На 23 и 24 октомври Съветът на Европа трябва да определи нова рамка за енергийната и климатичната политика през следващото десетилетие. Основните въпроси, които ще бъдат обсъдени от европейските лидери, са енергийната зависимост и сигурност, стабилността на доставките, намаляващото търсене, непосредствената нужда да се намалят емисиите на въглероден диоксид и мерките за справяне с климатичните промени.
"България трябва да направи бърз преход и да поеме конкретни действия за повишаване на енергийната ефективност и увеличаване на дела на възобновяемата енергия във всички сектори на икономиката. Подобни мерки са едни от малкото, които могат да доведат до икономическо развитие и намаляване на сметките за енергия на населението", коментира Георги Стефанов, координатор на климатичните политики във WWF България.
Източник: WWF България Област: Бизнес
Етикети: WWF Ecofys енергийни субсидии възобновяема енергия
|