БФА с позиция за промените в Закона за енергетика
сподели статията
21.02.2013
„България ще влезе в пряко противоречие с европейската нормативна рамка, ако Народното събрание приеме проекта за изменение на Закона за енергетика, предложен от Красимир Велчев и група депутати от ГЕРБ. Нарушението на Директива 2009/72/ЕО ще доведе до поредната наказателна процедура срещу България”, заявяват от БФА в разпространена до медиите позиция по повод промените в Закона за енергетика.
Според нея проектът за изменение, който ще бъде обсъден от парламентарната енергийна комисия, цели да регламентира кръстосаното субсидиране между енергийните дружества. Това означава, че средствата, събирани от електроразпределителните предприятия (ЕРП) за мрежови услуги, ще могат безпроблемно да бъдат прехвърляни на крайните снабдители на електроенергия, допълват от Асоциацията.
„Напомняме, че дейностите по пренос, разпределение и доставка на електрическа енергия следва да бъдат стриктно разделени и извършвани от отделни дружества, според Директива 2009/72/ЕО. Държавният енергиен регулатор следва да следи за спазване на това разделение и да предотвратява кръстосано субсидиране между отделните дейности”, се казва още в прессъобщение, разпространено до медиите.
„До 39% от всички приходи на ВЕИ производителите се заплащат към мрежовите компании, чрез т. нар. „цена за достъп“. Тази нова такса бе въведена от ДКЕВР на база идентични заявления на ЕРП до регулатора. Така гражданите вместо да плащат за развитие на „зелената енергия“ чрез сметките си за ток, всъщност захранват допълнително ЕРП и НЕК. По изчисления на БФА, над 200 милиона лева ще отидат за покриване на „цена за достъп“, т. е. за неправомерно финансиране на ЕРП и оттам – за кръстосано субсидиране на крайните снабдители”.
БФА се обявява твърдо против подобно развитие и заявява своя ангажимент да уведоми Европейската комисия за промените в ЗЕ, ако те бъдат приети от Народното събрание.
Източник: БФА; снимка: sxc.hu Област: Позиции
Етикети: БФА Българската фотоволтаична асоциация електроенергия ВЕИ
|